Wkłady z płaszczem wodnym
Wkłady z płaszczem wodnym posiadają specjalny korpus z dwiema ściankami, które otaczają palenisko w kominku. Pomiędzy nimi znajduje się woda ogrzewająca się dzięki sąsiadującym płomieniom. Ciepła woda płynie bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania, dlatego ciepło może być skutecznie dystrybuowane w całym domu. Woda, która znajduje się w zasobniku, nadaje się do użytku codziennego – nawet w sytuacji, kiedy ogień przestał się palić w kominkach. Wkłady z płaszczem wodnym wymagają zatem dostępu do energii elektrycznej
Kiedy warto wybrać wkłady z płaszczem wodnym?
Wkłady z płaszczem wodnym wymagają podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. Co więcej, należy wyposażyć ją w dodatkowe źródło ciepła. Najczęstszymi rozwiązaniami są kocioł na gaz ziemny i pompa ciepła. W świetle obowiązujących przepisów kominki z płaszczem wodnym nie mogą stanowić jedynego źródła ciepła w budynku, gdyż przy dłuższej nieobecności domowników powrót do optymalnej temperatury byłby bardzo trudny, a niska temperatura mogłaby uszkodzić instalację grzewczą.
Wkłady z płaszczem wodnym są jednak bardzo funkcjonalne – chronią przed wieloma uciążliwymi sytuacjami. Użytkownicy takiej instalacji nie muszą się zatem martwić, że brak rozpalonego kominka oznaczałby brak ciepłej wody w całym domu. Odpowiednia technologia zabezpiecza domowników przed tego rodzaju sytuacjami, zapewniając maksymalny komfort użytkowania kominków na co dzień.
Kominki z płaszczem wodnym gwarantują efektywniejsze spożytkowanie ciepła – pod tym względem takie wkłady są znacznie skuteczniejsze od pozostałych odpowiedników. Choć cena takiego rozwiązania jest dość wysoka, to jednak funkcjonalność zastosowanej technologii przekłada się na większą oszczędność w przyszłości.