DOBRY KLIMAT W TWOIM DOMU

Sklep internetowy

Blog

Czym są i jak działają biokominki?

Choć tradycja kominków jest bardzo długa, w ostatnich latach widać szczególne zainteresowanie tą formą docieplenia m.in. ze względu na wysoką estetykę, która odmienia wnętrze salonu. Na szczególną uwagę zasługują biokominki, ponieważ można je zamontować praktycznie w każdym wnętrzu. Są one odpowiednikiem tradycyjnego ogrzewania, lecz pod wieloma względami okazują się bardziej funkcjonalne. Czym się różnią od innych kominków?

Dlaczego biokominki można zamontować wszędzie? 

Biokominki są alternatywą we wnętrzach, w których z różnych przyczyn nie można zamontować tradycyjnego kominka. Mowa tu nie tylko o domach jednorodzinnych, ale również o blokach i innych obiektach. Są to urządzenia, które imitują tradycyjne palenisko, więc zachowują klimat ogrzewanego ognia, jednak nie generują dymu i popiołu, dlatego nie trzeba do nich podłączać przewodów kominowych. Oznacza to, że taki biokominek możesz powiesić na ścianie, postawić na podłodze, umieścić w salonie lub w sypialni. Często decydują się na nie właściciele pensjonatów lub hoteli, którzy chcą w bezpieczny sposób urozmaicić swoje wnętrza. Poszczególne rodzaje mają budowę dostosowaną do przymocowania na wybranej powierzchni. Oprócz biokominków wolnostojących i wiszących można wyróżnić stołowe i narożne.

Jakiego paliwa potrzeba do biokominków?  

Biokominki tak jak tradycyjne kominki palą się żywym ogniem, który wytwarza ciepło w danym pomieszczeniu. Inny jest jednak jego kolor, ponieważ spalaniu ulega bioetanol, a nie drewno. Jest to paliwo w pełni ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Bioetanol spala się w 100%. Wytwarza jedynie niewielkie ilości pary wodnej i dwutlenku węgla. Pod względem rodzaju paliwa wyróżnia się biokominki żelowe i na paliwo płynne. W pierwszym przypadku opala się wkłady z porcją żelu. W drugim palenisko uzupełnia się biopaliwem z butelki lub kanistra. Zgaszenie biokominka polega na odcięciu dopływu tlenu.

Zasady bezpieczeństwa 

Użytkowanie biokominków jest bezpieczne, lecz trzeba stosować się do kilku zasad. Urządzenia te mogą pracować w miejscach, gdzie jest dostęp do tradycyjnych systemów wentylacyjnych. Do tego trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu danego pomieszczenia. Bioetanol dolewa się tylko do biokominka zimnego, który się nie pali. Dodatkowo można zastosować specjalne olejki eteryczne dodające nastrojowy zapach. Sam proces spalania biopaliwa jest bezwonny. W każdym przypadku trzeba zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa, aby wyeliminować niewłaściwe zachowania, które mogłyby doprowadzić do wypadków.

Wróć