DOBRY KLIMAT W TWOIM DOMU

Sklep internetowy

Blog

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Ogrzewanie domu jest coraz tańsze, dzięki wykorzystywanym odpowiednich materiałów, które zapewniają termoizolację budynku. Szczelność materiałów sprawia, że musimy zadbać o odpowiednią jakość powietrza w domu, ponieważ brak przewiewu przyczynia się nie tylko do złego samopoczucia, ale nawet do wielu chorób.

Aby uniknąć niekomfortowych warunków życia, musimy zamontować systemy wentylacyjne. Jeśli zainstalujemy systemy scentralizowanej wentylacji, odzyskiwać będziemy ciepło z usuwanego powietrza i przekazywać je do pobieranego powietrza z zewnątrz budynku. Jest to możliwe, ponieważ przewody wentylacji wywiewnej i nawiewnej, łączą się w jednym przewodzie, co umożliwia ich podłączenie do wentylacji głównej.

Rekuperator

Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia wymianę powietrza i odzyskiwanie ciepła z zanieczyszczonego powietrza. Dzięki niemu mamy dostęp do świeżego powietrza, bez konieczności wietrzenia pomieszczeń. Sprawdza się przede wszystkim zimą, kiedy musimy przewietrzyć sypialnię, pokój czy kuchnię. Chcąc nie chcąc ochładzamy dom, a nagrzewając ponownie, podwyższamy rachunek za prąd. Rekuperator jest nowoczesnym rozwiązaniem, ponieważ posiadając wymiennik, odzyskuje ciepło z zanieczyszczanego, wywiewanego powietrza, a następnie przekazuje je nawiewanemu, wchodzącemu do domu. Można powiedzieć, że to cyrkulacja powietrza, pozwalająca zaoszczędzić na energii.

Rodzaje rekuperatów

Mamy rekuperatory z trzema różnymi wymiennikami. Możemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

  1. Wymienniki płytowe przeciwprądowe — nie posiadają ruchomych części, więc niewyeliminowane zostało ryzyko awarii. Stosowane są tam, gdzie muszą być zapewnione dobre warunki higieniczne pomieszczeń. Odzysk ciepła wynosi nawet 95%.
  2. Wymienniki krzyżowe – stosowane są w niedużych domowych centralach wentylacyjnych. Mają prostą budowę i są stosunkowo tanie. Zbudowane są z płyt aluminiowych, stalowych i z tworzywa sztucznego, ułożone są naprzemiennie i strumień nawiewany nie miesza się z nawiewanego. Odzyskują ciepło do 70%.
  3. Wymienniki obrotowe – wykorzystywane najczęściej w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Czerpią energię z wylotowego powietrza, przekazując następnie do chłodnego powietrza z zewnątrz. Wymienniki obrotowe odzyskują także wilgoć, więc wentylacja jest bardzo skuteczna i poprawia mikroklimat w budynkach. Wysokiej klasy urządzenia odzyskują do 90% ciepła i ponad 90% wilgoci. Dużą zaletą wymienników obrotowych są niskie straty ciśnienia i łatwa konserwacja.

Najkorzystniejsze są oczywiście wymienniki obrotowe, bo możemy zaoszczędzić na energii elektrycznej. Musimy liczyć się jednak z wyższym wydatkiem niż przy wymiennikach przeciwprądowych i krzyżowych. Wymienniki obrotowe montowane są przeważnie w dużych centralach wentylacyjnych.

Działanie wymiennika i filtrów w rekuperatorze

Rekuperator od EkoKlimat jest zasilany energią elektryczną. Musi być podłączony do instalacji wentylacji mechanicznej, bo tylko wtedy odzyskuje ciepło. Najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła, od którego zależy tak naprawdę odzysk ciepła. Wymienniki potrafią odzyskać duży procent ciepła. Kiedy powietrze zanieczyszczone jest wywiewane z domu, po drodze mija się ze świeżym, czystym. Co ważne, strumienie powietrza nie mieszają się, ale mijają ze sobą. Wówczas dochodzi do wymiany energii. Czyste powietrze wchodzące do budynku jest ogrzewane. Kolejną równie ważną częścią rekuperatora są filtry, które zatrzymują kurz, owady i nieświeże powietrze. Filtry są ochroną wymiennika ciepła i wszystkich kanałów.

Wróć